#2 - o paradoksie dzisiejszych czasów oraz o szczęściu

By Olga - listopada 28, 2016

Każdy z nas pragnie być szczęśliwym. Dążymy do szczęścia, szukamy go, próbujemy je kupić. Z każdej strony zalewają nas informacje, które każą myśleć, że aby być szczęśliwym trzeba mieć więcej, lepiej, szczuplej, mocniej... 

"Szczęście bierze się z tego, co czujesz. Nie z tego, co masz, tylko z tego, co czujesz w stosunku do siebie i swojego życia."
B. Pawlikowska

Paradoks dzisiejszych czasów
W dzisiejszych czasach panuje błędne przekonanie, że aby być szczęśliwym trzeba mieć dużo. A jeśli ma się dużo, to mieć jeszcze więcej. Można byłoby spisać całą listę "must have" do tego, aby być spełnionym i szczęśliwym. Z każdej strony atakują nas nagłówki gazet i głosy w telewizji mówiące o tym, jak powinno wyglądać nasze życie, nasze ciało, nasz partner... Przerażające jest to, że wielu ludzi właśnie do tego się dostosowuje, ślepo za tym biegnie. Pytają "jak znaleźć szczęście?", a odpowiedzi oczekują od kolorowych magazynów! I właśnie podczas tej szaleńczej gonitwy za tym co "da" nam szczęście, gubimy je - na własne życzenie! 

Zatrzymaj się na chwilę...
...i rozejrzyj wokół siebie. W ciszy zastanów się nad sobą oraz swoim życiem i odpowiedz na pytania, które za chwilę zadam. Czy jesteś wdzięczny za to co już masz? Czy kochasz siebie? Swoje życie? Czy potrafisz cieszyć się z małych rzeczy? A może wciąż jesteś niezadowolony z braku kilu dodatkowych zer? Widzisz tylko wady swojego ciała czy swojego partnera? Z zazdrością patrzysz na innych - bogatszych, szczuplejszych? 

Klucz do szczęścia
Odpowiedzi na zadane powyżej pytania powinny dać Ci pewien obraz własnej osoby, pragnień, przekonań i zachowań. Mam ogromną nadzieję, że na pierwsze cztery odpowiedziałeś twierdząco, a na temat reszty ze zdziwieniem pomyślałeś "to ktoś tak robi?!". Byłaby to sytuacja idealna! Domyślam się jednak, że taka nie jest (przynajmniej w większości przypadków). Dlatego to co chce przekazać pani Beata Pawlikowska oraz co ja w stu procentach popieram, jest dzisiaj tak bardzo istotne! Każdy z nas powinien zrozumieć, że szczęścia nie znajdziemy w rzeczach materialnych.  Nie twierdzę oczywiście, że mamy się tego wyrzec, żyć ubogo i skromnie. Nie w tym rzecz leży. W szczęściu chodzi o żywienie pozytywnych uczuć w stosunku do swojego życia i samego siebie, a także o docenianie tego co mamy, a nie ciągłe gonienie tego co nowsze, modniejsze, lepsze. Szczęście jest emocją, stanem, który cały czas nosimy w sobie, a odkryć je możemy poprzez nasze uczucia. To co czujemy wobec własnej osoby czy życia i każdego z jego aspektów da nam szczęście, którego nie da się kupić czy znaleźć w mediach! Radość z najmniejszych drobiazgów, zadowolenie z pracy, sztuka szukania pozytywów w każdej sytuacji, miłość do swojego (nie)doskonałego ciała - to jest szczęście. Kiedy docenisz to co masz, zrozumiesz, że jesteś szczęściarzem. A kiedy zrozumiesz, że jesteś szczęściarzem przestaniesz bezmyślnie biec za tym, aby mieć więcej... Wyrwiesz się z paradoksu zagubienia szczęścia, w drodze do jego odnalezienia.

Czym dla mnie jest szczęście? 
Dla mnie szczęście to smak zielonej herbaty o poranku. To szczery uśmiech innych ludzi. To radość dziecka z najprostszych rzeczy. To kawa wypita w towarzystwie kogoś bliskiego. To spełnienie po treningu. To spotkanie z przyjaciółmi. To oglądanie po raz setny tego samego filmu, w rozciągniętym dresie i głową na ramieniu partnera. To patrzenie na zachód słońca ze świadomością, że za kilka godzin zacznie się nowy, wspaniały dzień. To ciepły koc, książka w ręku i kubek gorącego kakao. To pomaganie innym. To świadomość, że mam wokół siebie ludzi, na których mogę polegać. To odkrywanie nowego. To.... Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność! Dla mnie szczęście to życie. Moje życie.

A jaka jest Twoja definicja szczęścia? 

 • Share:

Zobacz także:

4 komentarze

 1. Kilka dni temu pisałam u siebie na blogu właśnie o definicjach szczęścia. Ludzie bezustannie biegną gdzieś na oślep w poszukiwaniu "lepszego" nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że szczęście mają tuż obok siebie.
  Świetny post! :)
  Poczytaj, jeśli masz ochotę:
  https://paulinaglifestyle.blogspot.kr/2016/11/co-jesli-wszystko-znaczy-wystarczajaco.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo!
   Twój post oczywiście też przeczytałam! :)

   Usuń
 2. Zbyt często gonimy za rzeczami zupełnie nieważnymi. Czas mija, a my ciągle chcemy jeszcze i jeszcze szukając szczęścia, nie wiedząc, że jest na wyciągnięciu ręki. Trzeba sobie trochę to wszystko poukładać i przemyśleć - wtedy idzie dużo łatwiej ;)
  Ściskam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zbyt często biegniemy za tym co nieistotne (chociaż wydaje nam się ważne). Jednak cieszy mnie, że coraz więcej osób zwalnia i orientuje się, że szczęście jest w nich samych.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Translate