7 sposobów na wydłużenie swojej doby

By Olga - listopada 22, 2016

Doba ma dwadzieścia cztery godziny. Nie mniej i nie więcej, bez wyjątków. Możesz prosić, złościć się, zaklinać, załamywać czy nawet czarować... Nie dostaniesz gratisowej godziny, ba! nawet minuty. Są jednak pewne sposoby, które pomogą wygospodarować z Twojego dwudziestoczterogodzinnego zasobu kilka dodatkowych, jakże cennych minut. Oto 7 sposobów na oszczędzanie czasu.
1. Przed snem przygotuj się na kolejny dzień
Otrząsanie się ze snu, pośpiech i szybko uciekający czas... Znasz to? Domyślam się jak brzmi odpowiedź na to pytanie, dlatego warto zyskać dodatkowe bezcenne minuty. W tym celu każdego dnia przed snem przygotuj sobie zestaw ubrań na kolejny dzień oraz spakuj torbę/plecak. Z doświadczenia wiem, że przeglądanie szafy rano, w poszukiwaniu czegoś do założenia idzie znacznie bardziej opornie i zabiera więcej czasu niż zrobienie tego przed snem. Klucze i inne drobiazgi potrzebne w szkole/pracy też lubią się chować, akurat wtedy gdy jesteśmy spóźnieni.

2. Jadłospis na cały tydzień
Większość z nas nie jest świadoma ile czasu zajmuje nam zastanawianie się nad kwestią jedzenia. Wstając rano myślimy co zjeść na śniadanie, siedząc w szkole/pracy dręczy nas myśl co na obiad, a po południu myślimy o kolacji. Z tego wszystkiego najczęściej decydujemy się na klasyczne rozwiązania np. przygotowane rano na szybko kanapki lub, o zgrozo! rezygnujemy z jedzenia śniadania, bo okazuje się, że brakło nam czasu! Prostym sposobem jest ułożenie tygodniowego jadłospisu, w którym zaplanujemy co będziemy jedli każdego dnia. Oszczędzi nam to czasu, zamieni monotonne i nudne kanapki na pyszne, zróżnicowane śniadania. Dodatkowo dzięki jadłospisowi łatwo zrobić listę zakupów potrzebnych na kolejny dzień. 

3. Określaj priorytety 
Zorganizuj swój dzień z wyprzedzeniem. Jasno i konkretnie określaj zadania, które musisz wykonać danego dnia. Przy okazji wyróżnij priorytety, czyli wszystko to co musisz zrobić na 100% i zaplanuj je sobie na początek dnia. Ułatwi Ci to pracę oraz oszczędzi czas na bezsensowne zastanawianie się czym teraz należy się zająć. Z pewnością szybciej uporasz się z wszystkimi zadaniami i będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

4. Bądź offline
Świat nie zawali się kiedy wyłączysz wi-fi lub wycisz telefon. Co najwyżej zobaczysz jednego słodkiego kotka mniej. A z pewnością zyskasz dodatkowy czas, który normalnie przeznaczasz na bezmyślne przeglądanie serwisów społecznościowych czy pudelko-podobnych portali. Dodatkowo podczas pracy nie będziesz co dziesięć sekund sprawdzać co się dzieje w facebook'owym świecie. Twoje wyniki będą efektywniejsze, a Ty będziesz mieć czas, chociażby na poczytanie książki.

5. Łącz niektóre zadania
Masz całą górę ubrań do prasowania, ale kusi Cie obejrzenie kolejnego odcinka serialu? Dlaczego nie połączysz obydwu zadań? Przecież nic nie przeszkadza w oglądaniu i prasowaniu jednocześnie. Równie dobrze podczas biegania czy na siłowni zamiast muzyki możesz włączyć audiobook'a. Łącząc dwa, niewymagające zadania skracasz czas ich wykonania nawet o połowę, w odniesieniu do wykonywania ich kolejno po sobie. A ulubiony serial na pewno umili żmudne prasowanie.

6. Wykorzystuj momenty "bezczynności"
Jedziesz autobusem, stoisz w kolejce w urzędzie czy u lekarza, czekasz na kogoś w kawiarni? Wykorzystaj ten czas! Dla takich momentów warto nosić w torebce/plecaku książkę, którą można poczytać. W tym czasie możesz także sprawdzić maila, wykonać ważny telefon, odezwać się do przyjaciela, z którym dawno nie miałeś okazji porozmawiać. Nie siedź bezczynnie, na pewno jest coś co możesz zrobić w tym krótkim czasie, a co normalnie zrobiłbyś później.

7. Odpuść sobie "czasopochłaniacze" 
Każdy z nas ma swój "czaspochłaniacz" lub nawet kilka. Może warto przeanalizować nasz dzień i wykluczyć to co zabiera czas, który możemy wykorzystać bardziej efektowniej? Jeszcze do niedawna lubiłam podczas np. obiadu odpalać w telefonie lub tablecie jakąś gierkę. Nie uważałam tego za nic złego, dopóki nie zastanowiłam się nad tym co robię. Grając na telefonie zawsze jadłam dłużej, chociaż wydawało mi się, że oszczędzam czas. W rzeczywistości traciłam go w ten sposób mnóstwo, dodatkowo gubiąc przyjemność z jedzenia! Tak samo jest z oglądaniem telewizji. Nie, nie jestem osobą, która uważa, że jest to największe zło tego świata. Sama też oglądam czasem jakiś serial czy program. Chodzi o to, aby nie siedzieć i nie skakać bezmyślnie po kanałach. Warto także wykorzystać czas reklam, ja wyciszam wtedy telewizor i robię coś bardziej konkretnego niż gapienie się na kolejny proszek do prania czy cudotwórcze tabletki, które wyleczą Cię z wszystkiego.

Pamiętaj o odpoczynku!
Nieważne jak bardzo się starasz wykonać wszystkie zadania, jakie sposoby wykorzystujesz na efektywniejszą pracę i oszczędność czasu. To wszystko będzie nic niewarte, jeśli nie dasz sobie chwili wytchnienia. Zmęczeni tracimy na efektywności, wszystko wykonujemy z niechęcią, a przez to dużo wolniej. Dlatego pamiętaj, aby każdego dnia znaleźć dla siebie chwilę, w której odpuścisz oszczędzanie czasu i zrelaksujesz się po swojemu! 

 • Share:

Zobacz także:

5 komentarze

 1. Czasem doba to za mało a Ty przedstawiłaś fajne sposoby na wydłużenie czasu. Sama staram się np. planować jadłospis na cały tydzień, by jak najlepiej wykorzystać produkty a nie codziennie chodzić do sklepu po nowe rzeczy, jadąc na uczelnię często odpisuję na wiadomości, by nie robić tego w domu, gdzie chcę skupić się na obowiązkach domowych bądź pracy, im więcej zrobimy w momentach "bezczynności" tym więcej czasu mamy np. dla bliskich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadłospis dla wykorzystania produktów i zrobienia jednych większych zakupów też jesy dobrym pomysłem. :)
   Cieszę się, że podobają Ci się sposoby, które przedstawiłam! :)

   Usuń
 2. Moim czasopochłaniaczem jest youtube, jak zacznę szukać nowości muzycznych, to schodzi mi pół dnia, i to dosłownie ;)

  Świetne sposoby, niby proste, i każdemu znane, a jednak tak często zapomniane przez nas. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, youtube potrafi wciągać! Nawet jak nie szukam nowości, a po prostu przeglądam to potrafię w nim przepaść :)
   Właśnie te najprostsze sposoby i rzeczy potrafią bardzo często zgubić się nam w biegu wielkiego świata.
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 3. Awesome post :D
  Great blog! I'm following you! Follow back?***
  http://omundodajesse.blogspot.pt

  OdpowiedzUsuń

Translate