Dlaczego marzenia się nie spełniają?

By Olga - grudnia 18, 2016

Osobiście całym sercem wierzę w spełnienie marzeń. Ufam, że kiedy czegoś naprawdę pragniemy możemy to osiągnąć bez większych przeszkód. Skąd więc tytuł dzisiejszego posta? A stąd, że pragnę zwrócić uwagę na pewne kwestie dotyczące naszych marzeń. Chcę wyjść na przeciw temu, co nazywam "marzeniowym pesymizmem". Chcę zebrać w jedno to co mówię ludziom, którzy ten "marzeniowy pesymizm" wyznają...
marzenia

Czym jest "marzeniowy pesymizm"? Jest to brak wiary w spełnienie marzeń. Trwanie w jednym punkcie, ze smętną miną i drwiącym uśmiechem dla tych, którzy wciąż dążą do spełnienie marzeń. To powtarzanie w kółko "marzenia się nie spełniają", "dobrze, że za marzenia się nie płaci" ... "Marzeniowy pesymizm" może być spowodowany porażką, jaką osiągnęliśmy przy próbie spełnienia marzenia, przez małą wiarę, że możemy więcej niż myślimy czy chociażby przez zbyt nikłą radość, kiedy uda nam się spełnić jedno z marzeń... "Marzeniowy pesymizm" to moje własne określenie na coś, z czym spotykam się na co dzień.

Skoro już wiemy czym jest ten "rodzaj" pesymizmu przejdźmy do tematu dzisiejszego posta - dlaczego marzenia się nie spełniają? 

Spełnianie nie swoich marzeń
Wokół nas żyje na prawdę wiele osób, które dążą do spełnienia marzeń. Sęk w tym, że te marzenia nie są ich... Często niespełnione ambicje rodziców, wymagania stawiane przez znajomych, marzenia rodzeństwa przekładają się na to czego inni oczekują od nas. Zdarza się, że wręcz wymagają, abyśmy osiągnęli to czego oni chcą. Wszyscy na około wiedzą co jest dla nas lepsze i bardziej opłacalne, co nam wypada i dlaczego droga, którą chcemy obrać jest gorsza. Jedna z moich znajomych w dzieciństwie bardzo kochała malować, chciała z tym związać swoją przyszłość. Rodzice wybrali jej inną drogę. drogę w kierunku jaki sami obrali - medycyna. Grała szczęśliwą, próbowała udowodnić innym i sobie, że to także jej wybór, że tak będzie dla niej lepiej. Porzuciła malowanie i ostro zarzekła się. że marzenia się nie spełniają. Jej marzenia. ponieważ marzenie jej rodziców właśnie się spełnia - ich córka jest na ostatnim roku medycyny, jako jedna z najlepszych studentek...

Czekanie na "samospełnienie"
Bardzo łatwo powiedzieć "marzenia się nie spełniają" siedząc na kanapie przed telewizorem, w wyciągniętym dresie i cały dzień "skakać po kanałach" bez celu. Na usta ciśnie się wtedy - "a co zrobiłeś/aś żeby te marzenia spełnić?!". Siedzenie na tyłku i oczekiwanie, że to czego pragniemy przyjdzie samo jest najkrótszą drogą do osiągnięcia "marzeniowego pesymizmu". Nic w życiu nie dzieje się z przypadku, tak samo nic nie przychodzi samo. Wiarę w spełnienie należy poprzeć choć odrobiną działania! Dlatego podnieś tyłek z kanapy i zrób na początek jeden mały krok, w kierunku własnych marzeń!

Nie podejmowanie próby
Bardzo często spełnienie marzenia wiąże się z pewnymi zmianami w naszym życiu. A większość z nas tych zmian nie lubi, boi się ich i woli tkwić w tym co znane (a niekoniecznie szczęśliwe), niż dążyć za szczęściem inną drogą (więcej o zmianach i strachu przed nimi), Boimy się, że stracimy to co znane i bezpieczne. Boimy się, że coś pójdzie nie tak. Boimy się, że się ośmieszymy dążąc za spełnieniem naszego marzenia. Boimy się, że nasze marzenie się nie spełni, a my poniesiemy porażkę. Boimy się, więc nie próbujemy. Tkwimy w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie wciąż marząc. Tylko marząc... 

Niezdecydowanie
Na pewno znacie osobę, która co tydzień ma inny plan, inne "marzenie" i inny scenariusz przyszłości.  A być może sami jesteście taką osobą? Jeśli tak to na pewno wiecie, że entuzjazm z nowego pomysłu i pragnienie spełnienia danego marzenia szybko blednie. Na jego miejsce pojawia się myśl "to do niczego, marzenia się nie spełniają", a później pojawia się kolejny plan i sytuacja się powtarza. Opowieściom o nowym pomyśle nie ma końca... To koło będzie się zataczać do pewnego momentu. A dokładniej do momentu, który nastąpi po entym niespełnionym marzeniu. Momentu, w którym stwierdzisz ponownie "to do niczego, marzenia się nie spełniają" i tym razem z tym przekonaniem zostaniesz. A wystarczyło zdecydować czego tak na prawdę chcesz w życiu. Niezdecydowanie skutkuje tym, że nie poświęcamy czasu tak na prawdę żadnemu marzeniu. Bujamy w obłokach nie próbując ich dosięgnąć.

Brak wiary
Powiem jasno i krótko - marzenia się nie spełnią, jeśli nie będziesz w nie wierzyć! Tak było i jest. Nie da się osiągnąć niczego bez, chociażby odrobiny wiary. Wiary w marzenia, w plan, w siebie, w swoje możliwości. To właśnie wiara popycha nas do działania, to ona pozwala przeć do przodu z myślą "uda mi się, dam radę!". Możesz marzyć i snuć plany, ale w sytuacji, w której nie wierzysz w spełnienie tych marzeń i planów, będziesz tylko bujać w obłokach. A jak wiemy, bujanie w obłokach w końcu się nudzi, a nawet zaczyna irytować... 

Nie docenianie "małych" marzeń
Stawiamy sobie różne cele - mniejsze i większe. Tak samo marzymy - o rzeczach małych i dużych. Jednak bardzo często te małe cele i małe marzenia są dla nas niewystarczające. Nie satysfakcjonuje nas małe osiągnięcie. Marzysz o milionach na koncie, ale nie cieszy Cię zdobyta złotówka? To zwiększa prawdopodobieństwo, że nie dosięgniesz miliona. Jeśli odczuwasz radość z powodu złotówki, jesteś za nią wdzięczny to dostajesz więcej złotówek - nazywam to siłą wdzięczności (pisałam o niej tutaj). To właśnie ta mała złotówka pomaga zdobyć wielki milion. Tak samo jest w przypadku marzeń i celów. Droga do spełnienia naszych życiowych pragnień, tych największych, bardzo często usłana jest małymi pragnieniami. Kiedy ich nie doceniamy, nie widzimy drogi jaką już pokonaliśmy oraz nie zauważamy, że spełnienie wielkiego marzenia jest tuż przed naszym nosem! A wtedy na prawdę łatwo je przeoczyć...

"Marzeniowy pesymizm" jest niestety na porządku dziennym. Jednak można z nim walczyć i nauczyć się wiary w spełnienie marzeń - czy to samych siebie czy bliskie nam osoby. Ważne, aby nie poddawać się w drodze na szczyt, który sobie wyznaczyliśmy!  • Share:

Zobacz także:

5 komentarze

 1. Zgadzam się marzenia się same nie spełnią. Często czegoś pragniemy, ale nic nie robimy w kierunku realizacji. Czekamy aż to samo przyjdzie do nas, niestety tak to nie działa. Trzeba się zaangażować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie trzeba się zaangażować! Trzeba działać! Trzeba dążyć do spełnienia każdego marzenia! :)

   Usuń
 2. Wspaniały wpis! Zwraca uwagę na wszystkie najważniejsze kwestie. Zauważyłam, że najczęściej - "marzenia się nie spełniają" pada z ust osób, które nie próbują, nie działają, albo kiedyś dawno próbowały i po paru porażkach przestały walczyć o swoje marzenia, poddając się losowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Dokładnie jest tak, jak napisałaś - najgłośniej krzyczą Ci co siedzą na tyłku! Dlatego trzeba z tym "walczyć" ;)

   Usuń
 3. Znam osobę, której ulubionym powiedzeniem jest "Prawdziwa miłość nie istnieje, a marzenia się nie spełniają" jest ciągle nieszczęśliwa i zgorzkniała, a wszystko dlatego, że sama nie dąży do swoich marzeń tylko dała się oprawić w typowe stereotypowe życie i zachcianki otaczających jej osób.
  Świetny post ! ;)

  OdpowiedzUsuń

Translate