Wdzięczność - najważniejszy składnik szczęścia?

By Olga - grudnia 11, 2016

Czy wiesz, że nosisz w sobie klucz do szczęścia? Klucz, który otwiera "bramy" życia - życia o którym marzysz? Możesz być szczęśliwszy, zdrowszy, bardziej optymistyczny czy spełniony. Tym kluczem jest wdzięczność. Wdzięczność, która przewija się przez większość religii i filozofii tego świata, towarzyszy ludziom od setek tysięcy lat. Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, jest z nami na co dzień. Każdy z nas potrafi powiedzieć "dziękuję", ale czy każdy wie jak wielka siła tkwi w tak powszechnym słowie?
klucz do szczęścia


Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny! Te słowa mogą wydać się śmieszne, mogą rozbawić Cię do łez lub mocno zirytować. Możesz w tej chwili wyłączyć tą stronę, uznając ją za stek bzdur. Jeśli jednak decydujesz się zostać mam dla Ciebie krótkie zadanie. Pomyśl o czymś wspaniałym w swoim życiu - może to być Twoje zdrowie, ciało, praca, rzecz materialna, druga osoba... Coś co na prawdę cenisz. Teraz nadal o tym myśląc wypowiedz (w myślach, szeptem czy nawet na głos) słowo "dziękuję", powtórz je trzy razy za każdym razem bardziej świadomie, z głębi serca. Jak się teraz czujesz? Uśmiechnąłeś się? Poczułeś radość?

Dziękuj za to co masz...
Każdego dnia w naszym życiu pojawia się mnóstwo powodów do odczuwania wdzięczności. Wielu ludzi ich nie dostrzega pędząc przed siebie, desperacko szukając szczęścia lub skupiając się na tym czego nie mają. Tymczasem cały sekret szczęścia tkwi w nich samych. Jak zmienić swoje nastawienie już teraz? Usiądź i sporządź listę tego za co jesteś wdzięczny. Na początku może wydać Ci się to trudne, jednak z każdym kolejnym powodem do wdzięczności, będą pojawiać się kolejne. Jest tylko jedno "ale". Nie traktuj tego zadania jako "zła koniecznego"! Oczyść umysł i zatrzymuj się przy każdym punkcie Twojej listy wypowiadając jak najbardziej szczere "dziękuję". W ten prosty sposób zmienisz kierunek swoich odczuć i myśli. Zaczniesz dostrzegać to co pomijałeś do tej pory, odczujesz większą radość i spełnienie. Nauczysz się być wdzięczny za wszystko co pozytywne.

...i za to czego pragniesz
Kiedy nauczysz się odczuwać wdzięczność za to co już masz w swoim życiu, przestaniesz skupiać się na tym czego nie masz. Jednocześnie ukierunkujesz się na otrzymywanie większej ilości powodów do wdzięczności - podobne przyciąga podobne! Swego czasu Wallace Wattles napisał: "Codzienny nawyk wdzięczności to rodzaj kanału przesyłowego, którym popłynie do Ciebie bogactwo.". O co chodzi?  A o to, że wdzięczność otwiera nas na szczęście i radość życia, a będąc na drodze pozytywnych uczuć dużo łatwiej dążyć do wyznaczonych celów, osiągać to co do tej pory wydawało nam się odległe. Stąd kolejne zadanie, które polega na spisaniu wszystkiego czego pragniesz, Jedyna zasada jest taka, że każde pragnienie zapisujesz w formie teraźniejszej. Jeśli chcesz wspaniałej pracy napisz "Dziękuję za wymarzoną pracę!" i poczuj wdzięczność, tak jakbyś na prawdę ją miał! Wykonanie tego zadania otworzy Cię na otrzymanie tego czego chcesz w swoim życiu, zlikwiduje bariery i ograniczenia, którymi się "katujesz" i utrzyma Cię na drodze otrzymywania.

Dziękuj za to co masz, aby otrzymać to czego pragniesz
Nawiązując do dwóch wcześniejszych punktów, chciałabym zwrócić uwagę na jeden na prawdę ważny fakt. Jeśli skupisz się na braku tego czego nie masz (a czego pragniesz), cały czas będziesz odczuwać ten brak, który jest całkowicie sprzeczny z wdzięcznością. Kiedy pragniesz, wyżej wspomnianej wymarzonej pracy, odczuwaj wdzięczność za pracę, którą już posiadasz. W sytuacji, w której nie jesteś wdzięczny za pracę, którą masz staje się to Twoją dominującą myślą.
Zasada jest prosta. Jeśli skupimy się na tym co mamy i będziemy za to wdzięczni otrzymamy tego dużo więcej. Jeśli natomiast nasze myśli będą krążyć wkoło tego czego nam brak, nigdy nie dostaniemy więcej!

Klucz do szczęścia
Krótkie ćwiczenie, które wykonałeś na początku miało w niewielki sposób pokazać Ci czym jest siła wdzięczności. Tak małe i powszechne słowo potrafi wywołać mocno pozytywne uczucia, kiedy wypowiadamy je z serca. Powodów do wdzięczności masz wiele, w tej chwili i w tym miejscu. Zastanów się czy sam fakt, że budzisz się rano nie jest powodem do wdzięczności? A to, że masz co jeść? Że możesz umyć ręce pod bieżącą wodą? Że możesz patrzeć, słyszeć, czuć? Słońce, poranna kawa, spotkanie z przyjacielem, uśmiech kogoś obcego na ulicy, ciepły letni deszcz, piękny krajobraz... To wszystko są rzeczami na prawdę wartymi Twojej wdzięczności! Ciesz się nimi, ciesz się swoim życiem. To najkrótsza droga do bram szczęścia oraz klucz, który nosisz w sobie. Od Ciebie zależy czy go wykorzystasz.

Stwórz dziennik
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu pragniesz praktykować wdzięczność jest pewien sposób, aby sobie ułatwić ten "proces". Stwórz dziennik wdzięczności! Może to być zwykły notatnik, kalendarz czy po prostu plik w komputerze, po prostu tak jak Ci wygodniej. Każdego dnia rano, bądź wieczorem usiądź i na spokojnie zapisz w nim co najmniej jeden powód do wdzięczności. Nie traktuj tego jak obowiązku czy nudnej rutyny dnia codziennego, baw się tym. Ciesz się uczuciem, które będziesz odczuwać. Przeczytaj wybiórczo wcześniejsze zapiski i podziękuj za nie. Niech wdzięczność stanie się stylem Twojego życia, zabawą i radością. Tego Ci życzę!

PS Francuski eseista, Jean de La Bruyere powiedział kiedyś - "nie ma szlachetniejszej przesady niż przesadna wdzięczność". I tego się trzymajmy! Dziękujmy dużo, mocno i za wszystko!
Dziękuję, że jesteś!

  • Share:

Zobacz także:

0 komentarze

Translate