#10 - o ograniczeniach, dwóch drogach oraz naszych wyborach

By Olga - stycznia 23, 2017

"Nie mogę tego zrobić" - jak często słyszysz te słowa w swojej głowie? Jak często wypowiadasz je na głos? Czy wiesz, że są one związane z ograniczeniami? I to ograniczeniami, które istnieją tylko w Twoim umyśle, które zostały Ci wpojone, bądź sam je sobie przyswajasz. Dzisiaj chciałabym Ci powiedzieć jedną, bardzo ważną rzecz - MOŻESZ!
Mistrz Zen Seung Sahn
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz. Więc sobie wybierz."
Mistrz Zen Seung Sahn
Ograniczenia - co to takiego?
Czym są ograniczenia? Jedna z definicji w słowniku języka polskiego mówi, że ograniczenia to "brak szerszych horyzontów myślowych"*. Powiem szczerze, że definicja ta, bardzo przypadła mi do gustu. A dlaczego? Ponieważ według mnie, ograniczenia to przekonania zakorzenione w naszej głowie, wynikające z braku wiary we własne możliwości lub po prostu z wygody życia w naszej strefie komfortu. Te szersze horyzonty, o których mowa w SJP to "obszar" poza bezpieczną strefą, w której możemy siedzieć na tyłku i narzekać na swój los. Ograniczenia to myśli i słowa, którymi usprawiedliwiamy się (czy to przed samym sobą czy przed innymi) z marudzenia, siedzenia w miejscu i nic nie robienia - "chciałbym/chciałabym osiągnąć X, ale...". Ograniczeniem jest wszystko, co wystąpi po "ale" (co nieco o szukaniu "ale").

Wszystko siedzi w Twojej głowie
Z ograniczeniami jest tak, jak z negatywnym myśleniem - można je odrzucić oraz zamienić każde nie mogę na mogę! Nikt inny nie ma wpływu na to co myślisz, nikt inny nie może stawiać Ci ograniczeń i mówić co powinieneś, a czego nie - chyba, że na to pozwolisz. Pierwotnie to Ty jesteś Panem/Panią swojego umysłu, to Ty decydujesz o tym co pojawia się w Twojej głowie i to Ty kształtujesz swoje życie. Dlatego każde ograniczenie, które pojawi się na drodze do spełnienia marzeń to tylko i wyłącznie wyimaginowana przeszkoda, która powstaje w Twojej głowie na skutek strachu, lenistwa, czy utartych przekonań myślowych, a te jak wiadomo można zmienić (o wzorcach myślowych i ich zmianie).
Zapamiętaj, że każde ograniczenie, każda przeszkoda na drodze do wymarzonego życia czy do spełnienia marzenia istnieje TYLKO w Twojej głowie!

Dwie drogi (do) marzeń
Kiedy o czymś marzysz, to masz do wyboru dwie drogi.
Pierwszą z nich jest siedzenie na tyłku, mówienie o tym czego pragniesz, ale nie działanie w tym kierunku. Zamiast rozejrzeć się za okazją do zrealizowania marzenia, wyszukujesz co raz więcej ograniczeń i przeszkód. Akceptujesz tylko to co znajduje się w bezpiecznej strefie, ponieważ nie wierzysz w możliwość rozszerzenia swoich horyzontów. Zamiast patrzeć przed siebie, patrzysz pod nogi, zastanawiając się, o co potkniesz się tym razem. Patrzysz na innych, którzy realizują swoje marzenia, rozwijają się i są szczęśliwy, a jedyne co pojawia się wtedy w Twojej głowie to uwagi przepełnione jadem. Na każde "zrób to" odpowiadasz "nie mogę!". 
Druga droga jest całkowitym przeciwieństwem tego, co napisałam powyżej - dążysz do spełnienia marzeń, rozwijasz się i poszerzasz swoje horyzonty, całkowicie eliminując każde ograniczenia. Szukasz okazji do zrealizowania pragnień, a kiedy pojawia się kolejne myślisz i mówisz "tak, mogę to zrobić!".

"(...). Więc sobie wybierz."
Cytat Mistrza Zen Seung Sahna jest dość prostym, lecz dającym do myślenia przekazem tego, co napisałam powyżej. Będąc istotą obdarzoną wolną wolą, możesz wybrać to, jak będziesz prowadzić swoje życie, w co będziesz wierzyć, o czym będziesz mówić i myśleć. Stawiasz sobie ograniczenia, mówisz, że nie możesz i wierzysz w to - dostajesz to w zamian, nie możesz... Kiedy jednak mówisz, że możesz osiągnąć wszystko i umacniasz to ogromną wiarą - dzieje się tak, jak sobie powiesz. Wszystko opiera się na prostej zasadzie podobne przyciąga podobne, czyli jak w głowie, tak w życiu. Zastanów się nad tym... I pamiętaj, to Ty wybierasz!

To jak? Możesz czy nie możesz


*http://sjp.pwn.pl/slowniki/ograniczenie

 • Share:

Zobacz także:

12 komentarze

 1. Wspaniały post! W 100% zgadzam się z tym. Ciężko jest zmienić nastawienie, ale na pewno warto. Dlatego każdego dnia staram się iść do przodu, powoli w stronę marzeń. Zachęcam wszystkich by robili to samo, zajęli się sobą i swoimi marzeniami! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Ja oczywiście zgadzam się z tym co napisałaś - jest ciężko, trzeba temu poświęcić trochę uwagi, ale na pewno warto! :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Droga do marzeń w zasadzie jest tylko jedna i nazywa się działanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, samo nic nie przyjdzie - tego możemy być pewni.

   Usuń
 3. zawsze starałam się unikać szukania wymówek, ale prawda jest taka, że wiele rzeczy się zmieniło odkąd założyłam rodzinę, a szczególnie gdy pojawiło się dziecko. Niestety, wtedy realizacja własnych marzeń staje się nieco trudniejsza. Chcesz zapisać się na włoski? Świetnie, możesz to zrobić, ale wtedy nie starczy Ci już czasu i pieniędzy na coś innego (albo na coś dla Twojego dziecka/partnera). Tak więc realizujcie ile możecie, póki czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam rodziny, w sensie męża, dzieci, więc ciężko wypowiedzieć mi się w tym temacie. Jednak znam osoby, kobiety, które łączą małżeństwo, wychowanie dzieciaków z pracą, pasją i chwilą dla siebie. Podobno nie ma rzeczy niemożliwych. :)
   Dodatkowo nie jestem też zwolenniczką odkładania siebie, dla innych - nawet dla dziecka. Rozwijać i realizować się powinniśmy zawsze - nie atakując Ciebie, ani innych matek personalnie, dziecko też może być "wymówką", którą stosuje wiele, również mi znanych osób.
   Życzę Ci szczęścia, radości i miłości w rodzinnym życiu! :)

   Usuń
 4. Zgadzam się! :) Z natury jesteśmy leniwi i wolimy szukać wymówek i nieistniejących powodów dlaczego nie możemy zrbić tego o czym marzymy :) A gdyby zadać sobie jedno pytanie: "Jaki jeden krok mogę zrobić dziś,aby przybliżyć się do spełnienia marzeń?" Szukajmy rozwiązań, nie problemów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, trafne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć i działać! :)

   Usuń
 5. Świetny wpis! Od pewnego czasu wdrożyłam w swoje życie działanie i jest lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Bardzo dobrze, że zauważyłaś różnicę! Wytrwałości w działaniu :)

   Usuń

Translate