#9 - o negatywnych emocjach, wyrządzanej krzywdzie oraz wybaczaniu

By Olga - stycznia 16, 2017

Gniew, złość, uraza - to emocje, które wielu z nas skrywa w głębi siebie. Nie ma znaczenia czy są one skierowane do konkretnej osoby, grupy osób, rzeczy materialnej czy konkretnej sytuacji. Jedno jest pewne, są przepełnione negatywną energią, która zżera nas i niszczy od środka, odbijając się na naszym życiu. 


"Trwanie w gniewie jest jak trzymanie rozpalonego węgielka z zamiarem rzucenia nim w kogoś: to Ty się poparzysz."
Budda
Obiekt Twojego gniewu jest poza tym
Jak często skrywałeś żal czy gniew w stosunku do drugiej osoby? Być może w tej chwili emocje te Ci towarzyszą. Być może żywisz urazę do kogoś, kto sprawił Ci przykrość. Być może myśląc o drugiej osobie gotujesz się w środku ze złości, życząc jej wszystkiego najgorszego. Jeśli tak, to zastanów się nad tym jak czuje się druga osoba? Jak myślisz? Czuje się tak jak Ty, a może gorzej? Powiem Ci jak jest, ona czuje się stokroć lepiej niż Ty! To Ty czujesz złość i urazę, to Ty dręczysz się tymi emocjami, to Ty pozwalasz, aby psuły Ci dzień i życie. Ta druga osoba ich nie odczuwa. Nawet kiedy życzysz jej wszystkiego najgorszego, ona tego nie czuje - jest poza tym. Twoje negatywne emocje nie mają wpływu ani na nią, ani na jej życie. Oczywiście, możesz w przypływie gniewu wyrządzić jej krzywdę, możesz zepsuć jej dzień, zwyzywać czy "podłożyć nogę" - jednak nadal to Ty będziesz najbardziej skrzywdzony. 

Negatywne emocje krzywdzą TYLKO Ciebie
Tak jak napisałam wcześniej - gniew, złość, uraza nie skrzywdzą osoby, w kierunku której są wysyłane, skrzywdzą nadawcę. Zgodnie z zasadą podobne przyciąga podobne, odczuwając negatywne emocje, przyciągamy ich do swojego życia więcej i więcej. A każda negatywna emocja sprawia, że oddalamy się od życia jakiego pragniemy. Kiedy żywimy złe uczucia przestajemy zauważać małe powody radości, gubimy poczucie wdzięczność, które tak naprawdę buduje nasze szczęście (Wdzięczność - najważniejszy składnik szczęścia?). Ponieważ nawet gdybyś się starał ponad miarę, nie da się czuć wdzięczności, jednocześnie żywiąc złe uczucia. Możesz przybierać maski, uśmiechać się, pokazując jak jest wspaniale, jednak to nie zmieni krzywdy jaką sobie wyrządzasz. 

Odpuść, przede wszystkim sobie
Kiedy już zrozumiesz, jak negatywne emocje niszczą Ciebie i Twoje życie, warto zrobić kolejny krok. Tym krokiem jest wybaczenie - innym oraz sobie. Twoje życie ulegnie poprawie, kiedy wyzbędziesz się złych uczuć, kiedy odpuścisz. Możesz wybaczyć na różne sposoby - osobiście, w cztery oczy, w myślach, na kartce papieru - nie ważna jest forma, ważne abyś na prawdę poczuł, że wybaczasz. A kiedy to zrobisz i poczujesz, że schodzi z Ciebie cała ta złość i gniew, staniesz się osobą pewniejszą siebie i swoich marzeń, ogarnie Cię uczucie ulgi i radości. Zamiast skupiać się na żywieniu złych uczuć, zaczniesz skupiać się na własnym życiu, na swoich celach, marzeniach i radościach. Staniesz się człowiekiem nie tylko szczęśliwszym, ale przede wszystkim wolnym!

Zastanów się - czy warto trzymać ten rozpalony węgielek? Czy warto wyrządzać sobie krzywdę? Odpuść sobie... 

 • Share:

Zobacz także:

11 komentarze

 1. Tak jak piszesz złość, może być czymś destrukcyjnym i niszczącym, ale czasami to ona daje motywację do zmiany, do wyjścia z ,beznadziejnej" sytuacji i poprawy życia. Wszystko zależy od tego jak jej użyjemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się - jeśli coś wywołuje u mnie złość staram się to zmienić, wyeliminować itd. Jednak jakoś kłóci mi się "motywacja" ze "złością", ale to tylko moje odczucie. W samym poście chodziło mi bardziej o duszony w sobie gniew, urazę czy żal do drugiej osoby, który rani tylko i wyłącznie nas.

   Usuń
  2. O właśnie, wychodzę z tego samego założenia. Mnie złość (ale na siebie samą) napędza do działania i ciągłej pracy.

   Usuń
 2. Negatywne emocje mogą skrzywdzić tylko nas. Dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć z głowy. Wybaczenie jest ważne i tylko nas wzbogaca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma nic bardziej uzdrawiającego niż wybaczenie i pozbycie się nienawiści ! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie wszyscy jeszcze to rozumieją...

   Usuń
 4. Z negatywnymi emocjami jest jak ze wszystkim. Coś musi się stać, człowiek musi to przetrawić i iść dalej. Przejmując się złymi emocjami nie osiągniemy wyznaczonych celów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielu ludzi w dzisiejszym świecie ma problem z "trawieniem" i ruszeniem do przodu. Jednak im więcej się o tym mówi (pisze), tym więcej ludzi zrozumie skutki trwania w negatywnych emocjach.

   Usuń
 5. Bardzo mądry artykuł. To prawda, gniew i złość w kierunku drugiej osoby krzywdzi tylko nas. Psujemy sobie humor i ładujemy się negatywnymi emocjami, które wcześniej czy później wpędzą nas w chory egoizm. Wybaczanie to kluczowy element zdrowych relacji z samym sobą. Bez tego nie da się normalnie funkcjonować. Nie warto żywić urazy do innych, bo tak naprawdę zwisa im to koło ucha ;) Skupmy się na pozytywnych stronach innych ludzi, bo karma wraca. Wiadomo, nie każdy w nią wierzy, ale cóż. Co do tego 3 akapitu, o wybaczaniu polecam napisać taki list do drugiej osoby, która wzbudza w nas gniew i złość, ale nie wysyłać tego do niej. Nawet jeden taki tekst sprawi, że urazę przelejemy na papier i odpuścimy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pomysł z listem jest jak najbardziej wspaniały! Sama stosowałam :) Pozdrawiam!

   Usuń

Translate