[Książkowe wyzwanie] 1/40: W. D. Wattles - 'Sztuka wzbogacania się'

By Olga - stycznia 19, 2017

Moje książkowe wyzwanie ruszyło, a na pierwszy ogień poszedł jeden z moich gwiazdkowych prezentów. Książka, którą chciałam przeczytać już od kilkunastu miesięcy, i która sprawiła mi mnóstwo radości, kiedy znalazłam ją pod choinką. A jakie wrażenie na mnie wywarła? Czy sprostała moim wyobrażeniom? 
Sztuka wzbogacania się Wallace Wattles

Dlaczego zależało mi na przeczytaniu tej książki?
Prawie dziesięć lat temu w moje ręce dostała się książka "Sekret" Rhondy Byrne. Jest to książka, która nakreśla nam i uczy zasad prawa przyciągania czy jak kto woli potęgi podświadomości. Nie powiem, ale od razu ją pokochałam i do dziś staram się opierać moje życie na tych właśnie zasadach. A co ma wspólnego "Sekret" z "Sztuką wzbogacania się"? A to, że ta druga pozycyja, która powstała w 1910 roku (!) zmieniła życie Rhondy Byrne i to na jej podstawie napisała książkę, która z kolei mocno wpłynęła na moje własne życie. Myślę, że to jasno wyjaśnia chęć przeczytania książki Wallace Wattlesa. 

To co mnie "poraziło"...
Kiedy otworzyłam książkę i zaczęłam czytać pierwsze jej strony, znalazłam coś, co mocno poraziło mnie w oczy (i nie tylko). "(...) nie da się prowadzić pełnego, udanego życia, jeśli nie jest się zamożnym." - ta myśl, zdecydowanie mi się nie spodobała. Dodatkowo nastawiła mnie negatywnie do całej książki, dlatego odłożyłam ją, gdyż czytanie z podejściem na "nie" mijało się z celem. Sięgnęłam po nią ponownie, dopiero kiedy przyswoiłam te słowa i podeszłam do nich lekko okrężną drogą - bogactwo, o którym mowa służy nam do pozyskiwania rzeczy, które pomagają rozwijać nam osobowość, talenty czy ogólnie pojętą formę życia. Być może uprościłam całość, jednak pomogło mi to w dalszym czytaniu książki, która okazała się być dość przyjemną lekturą. 

Ogrom dobrych myśli
"Sztuka wzbogacania się" to książka, która przekazuje zasady zachowań i myślenia w "Pewien Sposób", aby stać się bogatym. Całość opiera się na zasadach działania podświadomości, czyli na tym o czym możemy poczytać u Rhondy Byrne czy u Josepha Murphy'ego. Znajdziemy w niech ogrom dobrych myśli, które nastroją nas pozytywnie i pokażą inny, lepszy sposób postrzegania świata. Książka nakłania do przemyśleń nad naszą życiową drogą oraz szukania idealnego zajęcia, które sprawi nam radość. Wattles łamie ogólne przekonania, że pragnienie bogactwa to rzecz próżna, egoistyczna oraz taka, której powinniśmy się wyzbyć. Przekonuje, że osiągnięcie bogactwa jest możliwe w życiu każdego - nie ważne gdzie jesteś, co robisz i jak żyjesz w danym momencie. 

To co spodobało mi się najbardziej...
...to cały rozdział poświęcony wdzięczności! Temat wdzięczności jest dla mnie bardzo istotny, pisałam o nim całkiem niedawno (Wdzięczność - najważniejszy składnik szczęścia?) i jestem pewna, że poruszę ten temat jeszcze wiele razy! Wattles przekonuje nas, że bez poczucia wdzięczności, nie jesteśmy w stanie osiągnąć w swoim życiu, tego o czym marzymy - "Bez poczucia wdzięczności nie jest możliwe długie opieranie się poczuciu niezadowolenia z powodu rzeczywistości.". Co jeszcze zawładnęło moim sercem? Słowa autora na temat zazdrości o dobra innych - "Nie musisz patrzeć z zazdrością na własność innych; nikt nie posiada tego, czego nie mógłbyś zdobyć sam (...)", a także rozróżnienie dążenia do bogactwa poprzez konkurencję i współzawodnictwo, a poprzez działanie kreatywne. Wattles stara się odciągnąć nas właśnie od konkurencji, gdyż to ona powoduje u nas zazdrość o innych, a co za tym idzie pozbawia nas wdzięczności - koło się zamyka. 
"Musisz pozbyć się myśli o współzawodnictwie. Masz tworzyć, a nie konkurować o to, co już zostało stworzone."
"Bogactwo zdobyte na płaszczyźnie konkurencji nigdy nie jest zadowalające i trwałe; (...)".

Ogólnie książkę "Sztuka wzbogacania się" oceniam bardzo pozytywnie, nie zawiodła moich oczekiwań. Na pewno będzie leżeć obok "Sekretu" czy "Potęgi podświadomości", czyli obok książek, do których wracam, i które "studiuję" z największą uważnością. 
Czy polecam? Tak, chociażby ze zwykłej ciekawości. 

 • Share:

Zobacz także:

10 komentarze

 1. Dziękuję za ten post. Musze koniecznie przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie napisz jakie Ty masz co do niej odczucia! :)

   Usuń
 2. No i to jest książka dla mnie! To nic, że mam kilka pozycji, które czekają na przeczytanie, a stos cały czas się powiększa ;) dziękuję za wpis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja lista książek do przeczytania również stale się powiększa. Aż nie wiadomo za co zabrać się teraz. :) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Bardzo lubię takie książki :). Dzięki nim zaczęła się moja przygoda z rozwojem - zmieniłam sposób myślenia o pieniądzach, zarabianiu i byciu bogatym, a potem poszło już lawinowo :). Tej jeszcze nie czytałam, ale wkrótce po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię takie książki, wiele w moim życiu zmieniły. Dlatego bardzo chętnie sięgam po podobne pozycje i polecam je każdemu. :)

   Usuń
 4. Z pewnością bardzo ciekawa książka, trafi na moją listę ''do przeczytania" :))
  Fajnie, że zawiera rozdział o wdzięczności, gdyż cały czas rytuał bycia wdzięcznym jest niedoceniany, a ma wielką moc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, wdzięczność jest niedoceniana i pomija na naszym życiu, a jest na prawdę ważna! :)

   Usuń
 5. Baaardzo mnie zaintrygowała ta książka! Muszę koniecznie poszukać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać, chociażby (tak jak napisałam w tekście) ze zwykłej ciekawości! :)

   Usuń

Translate