#16 - o wyborach, wymówkach i decyzjach

By Olga - marca 06, 2017

Pędzimy do przodu, w świecie, w którym to co złudne i ulotne staje się najważniejsze. Biegniemy ulicą do pracy, szkoły, na uczelnię, a nawet na spacer. Nie patrzymy na to co dookoła, nie patrzymy na mijane budynki czy ludzi. Biegniemy, bo gdzieś tam czeka na nas coś, co "podobno" jest takie ważne, coś dzięki czemu będziemy szczęśliwi. W pośpiechu nie zauważamy drogowskazów, a nawet znaków ostrzegawczych. Szukamy powodów do szczęścia, które tak na prawdę są na wyciągniecie ręki. Wystarczy tylko zajrzeć w siebie...
szczęście
"Szczęście to stan umysłu, który rodzi się w Twoim wnętrzu. (...) W tej chwili albo decydujesz się być szczęśliwy, albo szukasz wykrętów, żeby nie być."
R. Byrne
To jest w Tobie
Powiedzieć Ci coś ciekawego, a być może nawet szokującego? Masz wszystko, aby być szczęśliwym. Tu i teraz, w tej właśnie chwili, kiedy czytasz te słowa, masz wszystko. Miałeś to też przed minutą, godziną, przed tygodniem. "Wszystko" jest cały czas obecne, bliżej niż myślisz - w Twoim wnętrzu, w Twoim własnym "ja"! Szczęściem nie jest okrągła sumka na koncie, najnowszy model auta, najmodniejsze ciuchy - to tylko "dodatki", wspomagacze szczęścia, które mogą je tylko wzmocnić. Prawdziwe szczęście nosisz w sobie, jedyne co musisz zrobić to zrozumieć i odkryć tą małą iskierkę, która z każdym dniem będzie coraz jaśniejsza! Ona jest w Tobie, cały czas! 

Dokonujesz wyborów każdego dnia
O stanie naszego umysłu - szczęściu lub smutku - decydują nasze przewodnie myśli. Każdego dnia rano wstajesz i dostajesz czystą kartkę, na której możesz napisać czy namalować co zechcesz. Twój wybór stanie się początkiem tego jak się czujesz. Nikt z nas nie budzi się w złym nastroju, tak samo jak nikt nie rodzi się pesymistą. To nasze wybory sprawiają, że stajemy się tym, kim jesteśmy. Tak samo jest w przypadku szczęścia, takiego "na co dzień". Możesz wstać rano i nakierować swoje myśli na przyjemne tory, podziękować za kolejny dzień pełen możliwości, za to że budzisz się obok ukochanej osoby, że masz luksus posiadania własnego łóżka! Możesz wstać z uśmiechem i iść tak przez kolejne godziny nowego dnia! Możesz także przekląć ten dzień wraz z dźwiękiem budzika, ze złością postawić nogi na ziemi i ubolewać nad "złym losem", który zmusza Cię do pójścia do pracy czy szkoły! To Ty decydujesz... Nie tylko o poranku, ale również w ciągu całego dnia! 

Nie szukaj wymówek
Ponuractwo łatwo usprawiedliwić... "Wstałem lewą nogą...", "mam tyle problemów", "to mnie przerasta",  "Polacy to już taki naród""..." - potrafimy wyszukać najmniejsze szczegóły z naszego życia oraz otoczenia, które wytłumaczą przed innymi nasz zły humor. Sami sobie stawiamy bariery przed szczęściem, w postaci problemów, kłopotów czy niesprzyjających warunków (chociażby atmosferycznych). Zamiast poszukać rozwiązania danej sytuacji, wolimy zaszyć się w sobie z miną "jestem obrażony na cały świat!" i nie robiąc nic czuć się usprawiedliwionym przed sobą i innymi... Są momenty, w których odnoszę wrażenie, że większość z nas po prostu czerpie (niezrozumiałą dla mnie) przyjemność ze swojej nieszczęśliwej miny oraz szukania kolejnych wymówek, które ją tłumaczą... A już niedługo sportem narodowym stanie się wyścig "kto ma gorzej". Oj, znam wiele osób, które mogłyby stanąć na podium! 

Zdecyduj, w tej chwili...
... tak, teraz. Zamknij oczy i pomyśl o tym jak się czujesz, zastanów się jakie myśli przewodzą Ci od początku Twojego dnia. Czy są to myśli dobre? Takie, które wywołują uśmiech na twarzy? Jeśli tak, to ogromnie się cieszę! Jeśli jednak nie czujesz się tak, jakbyś chciał to może pora to zmienić? Może czas zdecydować o swoim szczęściu tu i teraz, a nie kiedyś... Zresetuj swoje myśli, powiedz "stop!" tym złym i negatywnym, a otwórz bramę myślom, które sprawią, że poczujesz radość. Zdecyduj się być szczęśliwy, uśmiechaj się i myśl to co dobre! W tej chwili! Wywołaj własne szczęście, ponieważ masz wszystko, aby je poczuć - tu i teraz! 


Decydujesz się być szczęśliwy? A może zostajesz przy wymówkach? 


  • Share:

Zobacz także:

2 komentarze

  1. Decyduję się, by być szczęśliwą! Pięknie napisałaś, że szczęście mamy już w sobie i dokonujemy wyborów każdego dnia. Także wymówki i narzekania odsuwamy na bok i zaczynamy cieszyć się otaczającym nas światem ! ;)

    OdpowiedzUsuń

Translate