[Cytat miesiąca] #3 - o byciu katem, zaklętym kręgu oraz stawianiu na szczęście

By Olga - października 10, 2017

Droga do bycia najlepszym jest trudna, długa i często bezsensowna. Jednak wielu z nas ją podejmuje, bo któż nie chciałby być doskonały? Wszystkie wyobrażenia na temat siebie i swojego życia, całkiem różnego od tego co mamy sprawiają, że czujemy się źle - ze sobą, ze swoim życiem. Starając się być kimś innym, "lepszym" odbieramy sobie radość życia i przywilej bycia szczęśliwym. Czy na pewno warto? 


Cytat miesiąca #3

"Bardzo często sami sobie uniemożliwiamy bycie szczęśliwym, zwykle poprzez utrzymywanie zawyżonych oczekiwań wobec tego, kim powinniśmy być i jak nasze życie powinno wyglądać."

M. Pasterski

Nie bądź własnym katem
Każdy z nas stara się być najlepszą wersją samego siebie. Rozwijamy się, uczymy, trenujemy. Spędzamy na doskonaleniu siebie na prawdę dużo czasu. I oczywiście to nic złego! Jak najbardziej popieram rozwój i podążanie własną drogą do celów, które sobie postawimy. Niektórzy jednak nie potrafią się zatrzymać. 
W internecie, telewizji i prasie widzimy idealnych ludzi, z doskonałym życiem, świetną figurą i wiecznie tryskających dobrą energią. Patrzymy na siebie i dostrzegamy braki. My nie mamy takiej pracy, nasze biodra są za szerokie, a rano zdenerwowaliśmy się staniem w korku. Dostrzegamy mnóstwo mankamentów, nasz nastrój się pogarsza, a samoocena spada. Stawiamy sobie za cel poprawę naszego życia, figury, codziennych nawyków i nastawienia. Właśnie wstałabym i zaczęła bić brawo, za chęć rozwoju, ale... Naszą motywacją nie będzie chęć stawania się lepszą wersją siebie tylko lepszą wersją koleżanki, sąsiadki, celebrytki z pierwszych stron gazet. Nie stawiamy sobie własnych celów, a przyjmujemy te, które wydają nam się odpowiednie, bo są realizowane przez połowę społeczeństwa. Utwierdzamy się w przekonaniu, że powinniśmy być mądrzejsi, szczuplejsi, zdrowsi, piękniejsi... Katujemy się "idealnym" życiem innych, utrzymując że nasza codzienność jest nijaka, nudna i szara. I nagle to co wczoraj sprawiało Ci radość, dzisiaj wywołuje żal. 

Zaklęty krąg
Przyjemność sprawiają Ci godziny spędzone na grze w szachy, ale odpuszczasz, bo to "takie passe"? Odmawiasz sobie ulubionej czekolady, bo przecież liczy się zdrowe odżywianie i bycie fit? Ślepo podążasz, za tym co promowane, piękne i w modzie, bo przecież tak "wypada"? A gdzie w tym wszystkim jest Twoje własne szczęście? Radość życia i uśmiech, szczery, nie wymuszony? 
Szczęście nie da nam bycie doskonałą kopią połowy społeczeństwa. Prawdziwe szczęście odczujesz tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz żyć według własnego "widzimisię", kiedy będziesz robić to co kochasz, bez porównywania się z innymi. Co z tego, że koleżanka ma inne hobby, modniejsze i "ciekawsze"? Ma prawo do robienia tego, co sprawia jej radość, tak samo jak i Ty. Nie musisz robić tego, co robi druga osoba, żeby być lepszym człowiekiem. Kopiowanie zachować i cech wyglądu celebrytów nie sprawi, że Twoje życie będzie wartościowsze. 
Wszystkie te wygórowane oczekiwania, bardzo często kreowane przez media, odbierają Ci radość z życia. Zaczynasz wierzyć w to, że powinnaś robić coś innego, żyć gdzie indziej i w inny sposób, a nawet inaczej wyglądać. Warto sobie uświadomić, że droga do tej doskonałości nigdy się nie kończy. Kiedy już prawie osiągniesz to co "powinieneś" osiągnąć okaże się, że jest ktoś lepszy, bardziej wysportowany, prowadzący ciekawsze życie... To jak zaklęty krąg. 

Postaw na szczęście
Proponuje, żebyś już dzisiaj odrzucił wszystkie te wygórowane i wyssane z palca oczekiwania wobec siebie i swojego życia. W zamian postaw sobie cele, które będą zgodne z Twoim własnym "ja", z Twoimi marzeniami i pragnieniami. Dąż do tego, co sprawi Ci radość i przyjemność, a nie przyniesie smutek i niską samoocenę. 
Zdobywanie własnych szczytów sprawi, że będziesz odczuwać szczęście niezależnie od sytuacji. Będziesz zadowolony z własnego życia, które będzie takie jakie powinno być dla Ciebie, a nie dla koleżanki, mamy czy celebrytki z Instagrama. 
Przestań oglądać się na innych, spójrz w głąb siebie i postaw na szczęście. Nie ograniczaj się do bycia doskonałą kopią. Pozwól sobie na bycie niedoskonałym wyjątkiem - szczęśliwym, niedoskonałym wyjątkiem. 


Stawiamy na szczęście? 

 • Share:

Zobacz także:

5 komentarze

 1. Stawiamy na szczęście kreowane wyjątkowo dla nas <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Generalnie nie wierzę w przypadki, więc coś musiało być w tym, że do Ciebie trafiłam. Dzisiaj mam podły dzień, bo znów coś mi się nie udało, znów przez to, że 'jestem beznadziejna, a inni są lepsi'.
  I w sumie cudowny post o chociaż chwilowej zmianie myślenia :)
  Muszę przemyśleć co chciałabym ja, a co robię, bo inni tak robią/ktoś tego wymaga/czuję, że powinnam.
  Fajne są takie 'zbiegi okoliczności' :)
  You made my day.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie bardzo się cieszę, że tu trafiłaś! Mam nadzieję, że pomogłam oraz że to nie będzie jedyna wizyta! :)

   Usuń

Translate