Pewność siebie to nic złego

By Olga - października 20, 2017

Zdarza się, że spotykam się ze stwierdzeniem "zbyt pewny siebie". Mało tego, kiedyś użyto tego określenia wobec mojej osoby. I tak jak wtedy, tak za każdym razem zastanawia mnie jedno - co znaczy "być zbyt pewnym siebie"? Dlaczego pewność siebie traktowana jest jako coś negatywnego? Dlaczego jest źle odbierana przez otoczenie? Odnoszę wrażenie, że najlepiej byłoby być nieśmiałą szarą myszką, która nie potrafi walczyć ani o siebie, ani o swoje marzenia. Problem w tym, że dla mnie pewność siebie nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie według mnie to cecha pozytywna.


Czym jest pewność siebie?
Pojęcie pewności siebie wzbudza w ludziach niemałe emocje. Jej pojmowanie, najczęściej błędne doprowadza do tego, że staje się ona czymś złym, negatywnym, niepożądanym, a nawet wstydliwym. Piętnuje się osoby, które są pewne siebie dążąc do obniżenia ich samooceny poprzez wmawianie im, że się wywyższają. A wszystko przez źle zrozumiane pojęcie. 
Pewność siebie jest stanem, w którym dobrze czujesz się sam ze sobą. To akceptacja i miłość dla własnego "ja" mimo wad i niedociągnięć. To rozwój osobisty, który pomaga wejść na wyżyny naszego życia. Pewność siebie to wiara we własne możliwości i marzenia, to spokój ducha spowodowany przekonaniem, że poradzisz sobie w każdej sytuacji. 
Dlaczego więc pewność siebie jest traktowana jako cecha negatywna? Ponieważ istnieje cienka granica, o której nie każdy wie albo nie chce wiedzieć. To granica, która dzieli prawdziwą pewność siebie od arogancji. 

Pewność siebie, a arogancja
Negatywnie odbierana pewność siebie jest po prostu myleniem pojęć. Arogancja nie ma nic wspólnego z pewnością siebie. I choć obie cechy dzieli cienka granica, to pomiędzy nimi są kolosalne różnice.
Człowiek arogancki będzie się wywyższał, czuł się lepszy, traktował innych jako gorszych. Dla niego liczy się tylko "ja" i ono jest najważniejsze, bez względu na okoliczności, towarzystwo czy sytuację. Człowiek arogancki będzie plotkował, obgadywał, poniżał i krytykował tylko po to, aby samemu poczuć się lepiej, żeby podnieść własną samoocenę. To całkowita odwrotność człowieka pewnego siebie, to strach i brak akceptacji.
Pewność siebie to siła. To przekonanie, że każdy człowiek jest równy, nie ma lepszych i gorszych. Człowiek pewny siebie jest życzliwy i spokojny, jeżeli krytykuje to tylko konstruktywnie. Jego samoocena nie zależy od tego kogo spotyka na swojej drodze, a od tego, że sam wierzy we własną siłę i wyjątkowość. Pewność siebie to pozwalanie sobie na potknięcia, pomimo których i tak dążymy do postawionego celu. Człowiek pewny siebie kocha to kim jest, pozwala sobie na rozwój i szczęście, bez względu na okoliczności. 

Zauważ granicę
Jak widać różnica pomiędzy prawdziwą pewnością siebie, a arogancją, która bardzo często ukrywa strach i niepewność, jest zauważalna. Jednak wciąż mimo znacznych różnic pojęcia te są mylone, a ludzie pewni siebie odbierani są negatywnie. Nauczymy się rozdzielać te dwie cechy, przyjmijmy do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak "zbytnia pewność siebie". Przestańmy kojarzyć pewność siebie z czymś złym, nie przypinajmy jej negatywnej łatki, bo na nią nie zasługuje!
Pewność siebie to pozytywny stan, dlatego jeżeli go posiadasz nie wstydź się. Pokaż innym, że szczera pewność siebie to siła, która czyni dobro. A jeżeli Ci jej brak to ćwicz ją w sobie, pewności siebie możesz się nauczyć tak samo jak jazdy na rowerze, w przeciwieństwie do arogancji, która jest jak maska, którą zakładasz żeby ukryć swoją niepewność.

Nie wstydź się być pewnym siebie! Kochaj siebie i swoje życie, bądź swoim najlepszym przyjacielem, dbaj o siebie, spełniaj swoje marzenia! Nikt nie zrobi tego za Ciebie. 

 • Share:

Zobacz także:

4 komentarze

 1. Ileż to razy ja słyszałam, że pewność siebie wychodzi bokiem, że źle jest byc pewnym siebie. A ja wiem, że można wierzyc w swoje możliwości, dostrzegać walory piekna i charakteru, a tym samym być życzliwym i wspaniałhm człowiekiem. Poznałam wiele takich osób i muszę przyznać że mają w sobie tą wyjątkową magię:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo prawdziwa pewność siebie właśnie taka jest - pozytywna! :)
   Nigdy nie wątp w siłę tej pewności i nie pozwól sobie wmówić, że bycie pewnym siebie to coś złego!

   Usuń
 2. Świetnie napisane :) Czytałam to z zainteresowaniem i przyjemnością:) zapraszam też do mnie na Bloga. malgorzata86-fotografie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Translate